11/04/2025

Как трудово-производителните кооперации могат да отговорят на новите пазарни условия, какви са ползите и рисковете от дигитализацията за малките предприятия и защо икономиката със социално лице има все по-голяма роля в постигането на устойчив модел и проспериращи общества? Това са само част от въпросите, на които участниците в конференцията „Трудово-производителните кооперации – субекти на социалната и солидарна икономика/130 години ТПК в България“ заедно потърсиха отговор в рамките на Тринадесетия европейски форум на субектите на социалната и солидарна икономика, който се проведе в Интер Експо Център.
Исторически обзор на развитието на кооперативното движение и на българските кооперации направи председателят на НС на ТПК доц.д.н.Владислав Лазаров. Той подчерта, че от 1895 година до днес основните характеристики на ТПК остават неизменни – производството, майсторството в занаята, стремежа за усъвършенстване и, разбира се, социалният ефект.
„В ТПК трудовият доход е основен, а получаваният дивидент върху капитала е допълнителен. Социалните проблеми се поставят на преден план. Казано със съвременната терминология трудово-производителните кооперации са едни от най-важните и активни субекти на социалната и солидарна икономика в България. Тази същност на ТПК трябва да пазим и развиваме“, каза доц.Лазаров.
За постигането на баланс между иновации и устойчивост при кооперативните модели в дигиталния свят говори доц.д-р Мария Паскалева от Югозападния университет „Неофит Рилски“.
„В тази епоха на промени, кооперациите могат да играят важна роля в осигуряването на трудова интеграция и демократични начини за управление на бизнеса. Те са изправени пред възможности и предизвикателства, които са породени от дигитализацията и трябва да бъдат загрижени за това как дигиталните инструменти могат да подобрят връзките между хората и демократичното управление в организациите“, заяви доц.д-р Паскалева и сподели редица примери за това как кооперативният модел може да бъде използван успешно в дигитална среда.
Партньорството между университетите и кооперациите като фактор за социално въздействие беше тема на изказването на гл.ас.Илия Керезиев от Университета за национално и световно стопанство.
„Силните страни на големите предприятия и корпорации са мащабът, възможностите за инвестиции. Малките и средните предприятия, от друга страна, са известни с бързата си реакция и локалното си значение. Трудово-производителните кооперации са най-важни със своето устойчиво въздействие и социален ангажимент“, припомни гл.ас. Илия Керезиев. Той застъпи тезата, че в бъдеще все повече ще се залага на проекти, които могат да измерят и докажат социалното си въздействие, затова е важно и кооперациите да работят в тази посока.
Как това би могло да се случи с помощта на инструментите на изкуствения интелект в управлението на проекти и работни процеси разказа Смилена Костова от Висшето училище по телекомуникации и пощи.
„Оказва се, че само 5% от малките предприятия ползват в работата си изкуствен интелект. Вероятно става въпрос за разход, а и за самата употреба – до каква степен изкуственият интелект ще подобри работата или ще намали, например, такива разходи, които са необходими за изпълнението на дадени процеси. Въпросът е да се очертаят възможностите, чрез които той може да бъде от полза за предприятията“, каза Смилена Костова.
Нели Томова от НС на ТПК сподели с публиката данни за развитието на кооперациите и социалната икономика на европейско ниво и подчерта, че кооперациите стават все по-популярна икономическа форма, набираща последователи сред младите хора в редица държави от ЕС.
„Обединението и общите усилия в една посока са гаранция за сила и благоденствие – за малките предприятия, които трудно оцеляват сами, за хората, за общностите като цяло. Затова и кооперативният модел става все по-предпочитан като алтернатива, която не е ориентирана единствено към печалба“, обобщи тя.
Лекторите и участниците в конференцията се обединиха около идеята, че съвместните усилия, дори и при ограничени ресурси, могат да създадат стойност за хората и положителна социална промяна, каквато е основната мисия и същност на кооперативния модел.